How much heat energy, in kilojoules, is required to convert 79.0 g of ice at %u2
ID: 781557 • Letter: H
Question
How much heat energy, in kilojoules, is required to convert 79.0g of ice at %u221218.0 %u2218C to water at 25.0 %u2218C ? The constants for H2O are shown here:- Specific heat of ice: sice=2.09 J/(g%u22C5%u2218C)
- Specific heat of liquid water: swater=4.18 J/(g%u22C5%u2218C)
- Enthalpy of fusion: %u0394Hfus=334 J/g
- Enthalpy of vaporization: %u0394Hvap=2250 J/g
- Specific heat of ice: sice=2.09 J/(g%u22C5%u2218C)
- Specific heat of liquid water: swater=4.18 J/(g%u22C5%u2218C)
- Enthalpy of fusion: %u0394Hfus=334 J/g
- Enthalpy of vaporization: %u0394Hvap=2250 J/g
Explanation / Answer
Energy = 79*2.09*19 + 79*334 + 79*4.18*25
=37778.59 J = 37.78 Kj
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.