What is the potential energy of a 3.10-kg object at the bottomof a well 12.6 m d
ID: 1672410 • Letter: W
Question
What is the potential energy of a 3.10-kg object at the bottomof a well 12.6 m deep as measured from ground level?____J Explain the sign of the answer___________ A sled and rider with a combined weight of 69 kg are at reston the top of a hill 20 m high. a) What is their total energy at the top of thehill______J b) Assuming there is no friction, what would the total energybe on sliding halfway down the hill____J What is the potential energy of a 3.10-kg object at the bottomof a well 12.6 m deep as measured from ground level?____J Explain the sign of the answer___________ A sled and rider with a combined weight of 69 kg are at reston the top of a hill 20 m high. a) What is their total energy at the top of thehill______J b) Assuming there is no friction, what would the total energybe on sliding halfway down the hill____JExplanation / Answer
Mass m = 3.1 kg
depth h = 12.6 m
(a). potential energy = -mgh = -382.788 J
(2). mass M = 69 kg
Initial velocity u = 0
Height h = 20 m
Total energy E = Mgh = 13524 J
(b). total energy at half way = E = 13524 J
Since energy remains constant
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.