What is the potential energy of the book relative to the ground? Answer: 51.8 Wh
ID: 2136361 • Letter: W
Question
What is the potential energy of the book relative to the ground? Answer: 51.8 What is the potential energy of the book relative to the top of the person's head? Answer: 16 Part C How is the work done by the person related to the answers in parts A and B? A 1.60-m m tall person lifts a 2.30-kg kg book from the ground so it is 2.30 m m above the ground. What is the potential energy of the book relative to the ground? Answer: 51.8 What is the potential energy of the book relative to the top of the person's head? Answer: 16 I do not know. How is the work done by the person related to the answers in parts A and B? Express your answer in terms of some or all of the variables PE(grav1) PEgrav1, PEgrav2?PEgragrPE(grPEgrav2Explanation / Answer
Part A)
PE = mgh = (2.3)(9.8)(2.3) = 51.8 J
Part B)
PE = (2.3)(9.8)(2.3 - 1.6) = 15.8 J
Part C)
PEgrav1 = 51.8 J
PEgrav2 = 15.8 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.