What is the percent yield if 13.1 grams CaO is produced? When 84.8 grains of sol
ID: 1055635 • Letter: W
Question
What is the percent yield if 13.1 grams CaO is produced? When 84.8 grains of solid iron (III) oxide reacts with an excess of carbon monoxide gas. 54.3 grams of solid iron is produced. The other product in the reaction is carbon dioxide gas. Write the balanced equation here: What is the percent yield of this reaction? Example Problem - If 50 grams of silicon dioxide is heated with an excess of carbon. 27.9 grams of silicon carbide, SiC, is produced. The other product is carbon monoxide gas. Write the balanced equation here: What is the percent yield of this reaction?Explanation / Answer
Q1)
A) The balanced equation is Fe2O3 + 3 CO -----> 2 Fe + 3 CO2
B0 According to this equation
1 mole of Fe2O3 = 159.7g yields 2 moles of Fe = 2x 55.85 g
Thus 84.8 g of Fe2O3 gives = 59.31 g of Fe
Theretical yilds of Fe is 59.31 g
Pracital yield is 54.3 g
Percentage yield = [experimental yield x100]/ theoretical yield
= 54.3x100/59.1
= 91.55
Q2)
A) the balanced equation is
SiO2 +3C ------> SiC +2CO
Thus 1 mole of SiO2 = 60g gives 40g of SiC(1 mole)
hence 50 gof SiO2 gives = 50x40/60 = 33.3 g of SiC
theoretical yield is 33.3 g and experimental yield is27.9 g
Thus percent yield = 27.9x100/33.3
=83.78%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.