What is the pH of a solution that is prepared by dissolving 9.96 grams of formic
ID: 484790 • Letter: W
Question
What is the pH of a solution that is prepared by dissolving 9.96 grams of formic acid (formula weight = 46.03 grams/mol) and 9.07 grams of sodium formate (formula weight = 68.01 grams/mole) in water and diluting to 500.00 mL? The Ka for formic acid is 0.000177. What is the pH of a solution that is prepared by dissolving 9.96 grams of formic acid (formula weight = 46.03 grams/mol) and 9.07 grams of sodium formate (formula weight = 68.01 grams/mole) in water and diluting to 500.00 mL? The Ka for formic acid is 0.000177.Explanation / Answer
we have
Ka = 0.000177 therefore pKa = - logKa = 3.75
and
moles of formic acid = 9.96 g / 46.03 g/mol = 0.216 mol
moles of sodium formate = 9.07 g / 68.01 g/mol = 0.133 mol
therefore
pH = pKa + log[salt]/[acid]
we have
pH = 3.75 + log(0.1333 / 0.216 )
= 3.75 - 0.21
= 3.54
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.