A convex lens forms a real image 2 times the size of the object. The distance be
ID: 1672313 • Letter: A
Question
A convex lens forms a real image 2 times the size of the object. The distance between object and image is 53 cm. Find the focal length of the lens. Answer in units of cm.Explanation / Answer
Given that hi = 2 ho do - di = 53 cm ==> do = 53 + di f = ? We know that hi / ho = - di / do ==> 2 ho / ho = - di / 53 +di ==> 2 ( 53 + di) = - di == > 106 = -3di ==> di = -106 / 3 = -35.33 cm so that do = 53 - 35.33 = 17.66 cm We know that f = do * di / do +di = 17.66 * (-35.33) / (17.66 - 35.33) = 35.33 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.