A 100 W lightbulb is plugged into a standard 120 V outlet. How much does it cost
ID: 1671891 • Letter: A
Question
A 100 W lightbulb is plugged into a standard 120V outlet. How much does it cost per month (30 days) toleave the light turned on continuosly?1. Assume electrical energy costs 6.5/kWh. (Enter dollarswith no unit) 2. What is the resistance of thebulb? 3. What is the current in thebulb? A 100 W lightbulb is plugged into a standard 120V outlet. How much does it cost per month (30 days) toleave the light turned on continuosly?
1. Assume electrical energy costs 6.5/kWh. (Enter dollarswith no unit) 2. What is the resistance of thebulb? 3. What is the current in thebulb?
Explanation / Answer
1. cost = 0.1kW * 30 * 24h * 6.5 / kWh= 468 cents = 4.68 $ 2. P = V2 / R ==> R = V2 / P= 120 * 120 / 100 = 144 3. I = V / R = 120 / 144 = 0.833
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.