A transformer for an answering machine takes an acvoltage of amplitude 150 V as
ID: 1671521 • Letter: A
Question
A transformer for an answering machine takes an acvoltage of amplitude 150 V as its inputand supplies a 7.9 V amplitude to theanswering machine. The primary has 400turns. (a) How many turns does the secondary have?(b) When idle, the answering machine uses a maximum power of6.0 W. What is the amplitude of thecurrent drawn from the 150 V line?
mA
A transformer for an answering machine takes an acvoltage of amplitude 150 V as its inputand supplies a 7.9 V amplitude to theanswering machine. The primary has 400turns. (a) How many turns does the secondary have?
(b) When idle, the answering machine uses a maximum power of6.0 W. What is the amplitude of thecurrent drawn from the 150 V line?
mA
(a) How many turns does the secondary have?
(b) When idle, the answering machine uses a maximum power of6.0 W. What is the amplitude of thecurrent drawn from the 150 V line?
mA
Explanation / Answer
Given that Vp = 150 V Vs = 7.9 V Np = 400 turns (a) We know that Ns = Np Vs / Vp = 400 * 7.9 / 150 = 21 turns (b) We know that Ip= P / Vp = 6.0 / 150 = 0.04 A = 40 mA
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.