A transformer consists of 275 primary windings and 808 secondary windings. Part
ID: 1583189 • Letter: A
Question
A transformer consists of 275 primary windings and 808 secondary windings.
Part A
If the potential difference across the primary coil is 21.5 V , what is the voltage across the secondary coil?
Express your answer in volts to three significant figures.
SubmitRequest Answer
Part B
If the potential difference across the primary coil is 21.5 V , what is the current in the secondary coil if it is connected across a 105 resistor?
Express your answer in amperes to three significant figures.
A transformer consists of 275 primary windings and 808 secondary windings.
Part A
If the potential difference across the primary coil is 21.5 V , what is the voltage across the secondary coil?
Express your answer in volts to three significant figures.
V2 = VSubmitRequest Answer
Part B
If the potential difference across the primary coil is 21.5 V , what is the current in the secondary coil if it is connected across a 105 resistor?
Express your answer in amperes to three significant figures.
I = AExplanation / Answer
given
Part A )
Np = 275 primary windings
and
Ns = 808 secondary windings
Vp = 21.5 volts
using equation
Vs / Vp = Ns / Np
Vs = 808 X 21.5 / 275
Vs = 63.17 Ohm.
the voltage across the secondary coil is Vs = 63.17 Ohm.
Part B )
given
Rs = 105
we have Ohm's Law Is = Vs / Rs
= 63.17 / 105
Is = 0.6016 A
the current in the secondary coil if it is connected across a 105 resistor is Is = 0.6016 A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.