A railroad car of mass 24000 kg is moving with a speed of4.03m/s. It collides an
ID: 1669830 • Letter: A
Question
A railroad car of mass 24000 kg is moving with a speed of4.03m/s. It collides and couples with three other coupled railroadcars, each of the same mass as the single car and moving in thesame direction with an initial speed of 2.02m/s. The initial speedof the four cars after the collision is 2.5 m/s. How much energy istransformed into internal energy in the collision? A railroad car of mass 24000 kg is moving with a speed of4.03m/s. It collides and couples with three other coupled railroadcars, each of the same mass as the single car and moving in thesame direction with an initial speed of 2.02m/s. The initial speedof the four cars after the collision is 2.5 m/s. How much energy istransformed into internal energy in the collision?Explanation / Answer
Mass of the railroad car m = 24000 kg
Initial speed of the rail roadcar u = 4.03 m / s
Initial speed of the three cars U = 2.02 m / s
Speed of 4 cars after collision v = 2.5 m / s
Kinetic energy before collision K = ( 1/ 2) mu ^ 2 + ( 1/2) (3m ) U ^ 2
= 194890.8 + 1468944
= 341785.2 J
Kinetic enrgy after collision K ‘ =( 1/ 2) ( 4m ) v ^2
= 300000 J
So, energy transformed into internal energy in thecollision = K – K ‘
= 41785.2 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.