A raft with a volume of 3.0 m^3 is made of a material with a density of rho_r =
ID: 2077331 • Letter: A
Question
A raft with a volume of 3.0 m^3 is made of a material with a density of rho_r = 300 kg/m^3. It is set a float on a freshwater lake where the density of the water is rho_w = 1000 kg/m^3. a) Find the mass that could be put on top of the raft in order to have exactly half its volume (1.5 m^3) submerged below the surface of the lake. b) If the pressure at the surface of the lake is given by is P_atm = 1.01 times 10^5 pa, and the pressure at the bottom of the lake is 5.5 times 10^5 pa, how deep is the lake?Explanation / Answer
here,
volume , V = 3 m^3
density of material , pr = 300 kg/m^3
density of water , pw = 1000 kg/m^3
a)
let the mass be m
equating the forces
buyoyant force = gravitational force
pw * V/2 * g = ( pr * V + m) * g
1000 * 1.5 = ( 300 * 3 + m)
m = 600 kg
the mass can be put on raft is 600 kg
b)
Patm = 1.01 * 10^5 Pa
pressure at the bottom , P = 5.5 * 10^5 Pa
let the depth be h
Patm + p * g * h = P
1.01 * 10^5 + 1000 * 9.81 * h = 5.5 * 10^5
h = 45.8 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.