A car of mass m = 800 kg traveling at55.0 km/hour enters a banked turn covered w
ID: 1669217 • Letter: A
Question
A car of mass m = 800 kg traveling at55.0 km/hour enters a banked turn covered with ice. The roadis banked at an angle , and there is no friction between theroad and the car's tires. a)What is the radius r of the turn if = 20.0degrees. (assuming the car continues in uniform circularmotion around the turn)? A car of mass m = 800 kg traveling at55.0 km/hour enters a banked turn covered with ice. The roadis banked at an angle , and there is no friction between theroad and the car's tires. a)What is the radius r of the turn if = 20.0degrees. (assuming the car continues in uniform circularmotion around the turn)?Explanation / Answer
WE have. F_centripetal/F_gravity=tan. so mv^2/r=mg*tan20. v^2/gtan20=r so r=65,4(m)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.