You observe a 2.0 kg particle moving at a constant speed of3.5 m/s in a clockwis
ID: 1669114 • Letter: Y
Question
You observe a 2.0 kg particle moving at a constant speed of3.5 m/s in a clockwise direction around acircle of radius 3.0 m. (a) What is its angular momentum about thecenter of the circle?1kg·m2/s 2---Select---towards youaway from you
(b) What is its moment of inertia about an axis through the centerof the circle and perpendicular to the plane of the motion?
3kg·m2
(c) What is the angular velocity of the particle?
4 rad/s (a) What is its angular momentum about thecenter of the circle?
1kg·m2/s 2---Select---towards youaway from you
(b) What is its moment of inertia about an axis through the centerof the circle and perpendicular to the plane of the motion?
3kg·m2
(c) What is the angular velocity of the particle?
4 rad/s
Explanation / Answer
(a) L =mvr = 2 * 3.5 * 3 = 21 kgm2/s (b) I = mr2 = 2 * 9 = 10kg-m2 (c) = v / r = 3.5 / 3 = 1.666 rad /s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.