You observe a 1 meter long guitar string vibrating. a) Noting that there are two
ID: 1574145 • Letter: Y
Question
You observe a 1 meter long guitar string vibrating.
a) Noting that there are two nodes, not counting the ends, determine the wavelength of the underlying traveling waves producing the standing waves.
b) Next, you instead invoke a vibration on this same string that has only one node not counting the fixed ends, and observe that the frequency is
1000 Hz. What then must be the corresponding underlying traveling wave speed?
c) Determine the period of oscillation for any string element in the circumstance of part a.
Explanation / Answer
given L = 1 m
so, no of loops, N = 3
a) wavelength, lamda = 2*L/N
= 2*1/3
= 0.667 m
b)
wavelength, lamda = 2*L/N
= 2*1/2
= 1m
now use, v = lamda*f
= 1*1000
= 1000 m/s
c) T = 1/f
= 1/1000
= 10^-3 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.