3. A block of mass 2.50 kg is pushed 2.00 m along a frictionless horizontal tabl
ID: 1668968 • Letter: 3
Question
3. A block of mass 2.50 kg is pushed 2.00 m along a frictionless horizontal table by aconstant 14.0 N force directed25.0° below the horizontal. (a) Determine the work done by the appliedforce.1 J
(b) Determine the work done by the normal force exerted by thetable.
2 J
(c) Determine the work done by the force of gravity.
3 J
(d) Determine the work done by the net force on the block.
4 J Will rate lifesaver if you explain indetail how to solve problem. thank you :) (a) Determine the work done by the appliedforce.
1 J
(b) Determine the work done by the normal force exerted by thetable.
2 J
(c) Determine the work done by the force of gravity.
3 J
(d) Determine the work done by the net force on the block.
4 J Will rate lifesaver if you explain indetail how to solve problem. thank you :) Will rate lifesaver if you explain indetail how to solve problem. thank you :) Will rate lifesaver if you explain indetail how to solve problem. thank you :)
Explanation / Answer
a) the work done by the applied force: W1 = FScos25 =14*2cos25 = 25.38 J b)the work done by the normal force exerted by the table.: W2 = N.Scos(90) =0 J c)the work done by the force of gravity.: W3 =P.Scos(90) =0 J d)the work done by the net force on the block.: W4 =W1+W2+W3 =25.38 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.