3. A 12 500 kg locomotive, the beloved Hooterville Cannonball, starts at rest an
ID: 2046382 • Letter: 3
Question
3. A 12 500 kg locomotive, the beloved Hooterville Cannonball, starts at rest and ends up zooming towards you with a constant velocity of 85.0 km/h. (a) What is the kinetic energy of the locomotive? (b) The locomotive accelerated from rest at 3.50 m/s2, so, what distance was required to reach the final velocity? (c) How much time did it take? (d) The whistle produces a frequency of 565 Hz, so what frequency do you hear if it is traveling at the 85.0 km/h?Need these answers to study!! Much appreciated in advanced!
Explanation / Answer
v=85 km/h = 23.61 m/s a) 0.5*m*v^2= 0.5*12500*23.61^2 = 3484278.55 J b)v^2 = u^2 -2*a*s u=0 s= 23.61^2/(2*3.5) = 79.63 m c) v=u+a*t t= 23.61/3.5 = 6.75 sec d) sorry, don't know
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.