A satellite is in an elliptical orbit around a planet of mass 7.00x 10 24 kg. Th
ID: 1668827 • Letter: A
Question
A satellite is in an elliptical orbit around a planet of mass 7.00x 1024 kg. The mass of the satellite is not known.At a distance of 4.50 x 107 m from the center ofthe planet, the satellite's angular speed is 7.15 x10-5 rad/s. What is its angular speed when it is2.25 x 107 m from the center of the planet? Assumethat the width of the satellite is much smaller than its distancefrom the center of the planet at all timesExplanation / Answer
we know that 1 /r ==> 1 / 2 = r2 / r1 ==> 2 = 1 r1 / r2 = 7.15 x 10-5 * 4.50 x 107 / 2.25 x107 = 14.13 x 10-5 rad /sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.