Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The brakes are applied to a car traveling on a dry, level highway.A typical valu

ID: 1668820 • Letter: T

Question

The brakes are applied to a car traveling on a dry, level highway.A typical value for the magnitude of the car's acceleration is4.65 m/s2. If the car's initialspeed is 27.9 m/s, how long does it taketo stop and how far does it travel, starting from the moment thebrakes are applied? time to stop 1 s stopping distance 2 m You throw a ball straight down from an apartment balcony tothe ground below. The ball has an initial velocity of 4.90 m/s, directed downward, and it hits the ground1.96 s after it is released. Find theheight of the balcony.
1 m
time to stop 1 s stopping distance 2 m You throw a ball straight down from an apartment balcony tothe ground below. The ball has an initial velocity of 4.90 m/s, directed downward, and it hits the ground1.96 s after it is released. Find theheight of the balcony.
1 m
time to stop 1 s stopping distance 2 m

Explanation / Answer

1) the velocity of the car at the time t : V(t) =27.9-4.65t => when the velocity is zero=. V(t)=0 => t=27.9/4.65 = 6 s distance : S= 27.9*t-(1/2)*4.65*t2 =27.9*6-(1/2)*4.65*62= 83.7 m 2)the height of the balcony is the distance the ball travel in1.96s => the height : H =4.9*1.96 + (1/2)*9.8*1.962 = 28.43m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote