The bottle holds 500 mL of beverage. How much dye is present in one bottle? (Ans
ID: 1588155 • Letter: T
Question
The bottle holds 500 mL of beverage. How much dye is present in one bottle? (Answer using units of mg, to the nearest whole number.)
Assume the entire bottle of beverage is drunk by a 70 kg adult. Divide the mg dye in the bottle by the mass of the adult to find the dye to body mass number, in units of mg/kg. (Two significant figures, with units.)
Assume the entire bottle of beverage is drunk by a 30 kg child. What is the dye to body mass number now, in units of mg/kg? (Two significant figures, with units.)
Explanation / Answer
dye present in 1 bottle = 500*1
= 500 gm
= 500000 mg
the dye to body mass number for adult = 500000 mg/70 kg
= 7142.857 mg/kg
the dye to body mass number for child = 500000 mg/30 kg
= 16666.666 mg/kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.