A science student is riding on a flatcarof a traintravelling along a straight ho
ID: 1667009 • Letter: A
Question
A science student is riding on a flatcarof a traintravelling along a straight horizontal track at a constant speed of10.0 m/s. The student throws a ball along a path that she judges tomake an initial angle of 60.0 degrees with the horizontal and to bein line with the track. The student's professor, who is standing onthe ground nearby, observes the ball to rise vertically. How high does the ball rise? A science student is riding on a flatcarof a traintravelling along a straight horizontal track at a constant speed of10.0 m/s. The student throws a ball along a path that she judges tomake an initial angle of 60.0 degrees with the horizontal and to bein line with the track. The student's professor, who is standing onthe ground nearby, observes the ball to rise vertically. How high does the ball rise?Explanation / Answer
Given that the speed of the train is = 10.0 m/s The angle of projection is = 60oLet theinitial velocity of the ball is u ----------------------------------------------------- Since the student riding on the train , the horizontal speed of theball is Ux = u cos = 10.0 m/s Then initial speed is u = (10.0 m/s) /cos 60o = 5.0 m/s Then the vertical velocity is Uy = u sin = 5.0m/s*sin60o = 4.33 m/s At the maximum height final vertical velocity is Vy = 0 Then from equation of kinematics (in vertical direction) ( Vy)2 = ( Uy )2 - 2gH 0 = (4.33m/s)2 - 2*9.8m/s2*H H = (4.33 m/s)2/ 2*9.8m/s2 = 0.96 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.