A science student is riding on a flatcar of a train travellingalong a straight h
ID: 1667111 • Letter: A
Question
A science student is riding on a flatcar of a train travellingalong a straight horizontal track at a constant speed of 10.0 m/s.The student throws a ball along a bath that she judges to make aninitial angle of 60.0 degrees with the horizontal and to be in linewith the track. The student's professor, who is standing on theground nearby, observes the ball to rise vertically. How high doesthe ball rise? need to see step by step A science student is riding on a flatcar of a train travellingalong a straight horizontal track at a constant speed of 10.0 m/s.The student throws a ball along a bath that she judges to make aninitial angle of 60.0 degrees with the horizontal and to be in linewith the track. The student's professor, who is standing on theground nearby, observes the ball to rise vertically. How high doesthe ball rise? need to see step by stepExplanation / Answer
The ball is thrown backwards such the horizontal component ofthe ball's speed cancels the speed of the train V cos 60 = 10 Then V = 20 m/s Vy = V sin 60 = 17.32 m/s is thevertical speed of the ball 2 g h = -vi2 h = 17.322 / (2 * 9.8) = 15.3 m h = 17.322 / (2 * 9.8) = 15.3 mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.