Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An assembly of blocks with masses m1=m=10kg accelerates down theramp at an angle

ID: 1666852 • Letter: A

Question

An assembly of blocks with masses m1=m=10kg accelerates down theramp at an angle theta=60 degrees. Only theleftmost block (m1) experiencesfriction with Kineticcoefficient=0.5, others are frictionless. Find tension in the ropeconnecting two blocks on theramp. an angle theta=60 degrees. Only theleftmost block (m1) experiencesfriction with Kineticcoefficient=0.5, others are frictionless. Find tension in the ropeconnecting two blocks on theramp.

Explanation / Answer

the system of two objects will moves down with the accelerationa. The second law of Newton: 2mg*sin60 -*m.g.cos60 =2m*a => a=7.262 m/s2 by applying the 2nd Newton's Law for one object, we get: the tension T mg*sin60 - T=m.a =>T=12.25 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote