An artillery shell accelerates in the barrelof a gun with an acceleration of 10,
ID: 1723091 • Letter: A
Question
An artillery shell accelerates in the barrelof a gun with an acceleration of 10,000 m/s2 for 0.04sand is fired at an angle 60o above the horizontal. Whatis the highest the shell will go after leaving the barrel? Plesae list out detailed steps and include a diagram. Thanks in advance. An artillery shell accelerates in the barrelof a gun with an acceleration of 10,000 m/s2 for 0.04sand is fired at an angle 60o above the horizontal. Whatis the highest the shell will go after leaving the barrel? Plesae list out detailed steps and include a diagram. Thanks in advance.Explanation / Answer
Accleration a = 10000 m / s ^2 time t= 0.04 s angle = 60 degrees Speed of the artillery v = at = 4 * 10 ^ 2 m /s required height H = ( v sin ) ^ 2 / 2g = 6122.44 mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.