An artillery shell is fired at an angle of 31.6 degrees abovethe horizontal grou
ID: 1753191 • Letter: A
Question
An artillery shell is fired at an angle of 31.6 degrees abovethe horizontal ground with an initial speed of 1980 m/s. The acceleration of gravity is 9.8 m/s2. Findthe total time of flight of the shell neglecting airresistance. Answer in units of min. Find its horizontal range, neglecting air resistance. Answer in units of km. An artillery shell is fired at an angle of 31.6 degrees abovethe horizontal ground with an initial speed of 1980 m/s. The acceleration of gravity is 9.8 m/s2. Findthe total time of flight of the shell neglecting airresistance. Answer in units of min. Find its horizontal range, neglecting air resistance. Answer in units of km.Explanation / Answer
Given that angle ofprojection is = 31.60 Initial speed is u = 1980m/s ---------------------------------------------------------------------- Totaltime of flight is T = 2Usin /g = 2*1980 m/s*sin31.60 /9.8m/s2 =211.73 s Horizontal range is R = U2sin2 / g = (1980m/s)2sin63.20/ 9.8m/s2 =------------ m Initial speed is u = 1980m/s ---------------------------------------------------------------------- Totaltime of flight is T = 2Usin /g = 2*1980 m/s*sin31.60 /9.8m/s2 =211.73 s Horizontal range is R = U2sin2 / g = (1980m/s)2sin63.20/ 9.8m/s2 =------------ mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.