The force on an object varies with position. The object beginsat rest from the o
ID: 1665267 • Letter: T
Question
The force on an object varies with position. The object beginsat rest from the origin and has a speed of 5.0 m/s at x=4m. What isthe mass of the object? At x=4 m, the force is 40 N At x=5 m, the force is 35 N At x=2m, the force is 50 N At x=1m, the force is 25 N At x=3 m, the force is 45 N At x=6 m, the force is 30 N The answer is 11kg. I just don't know how they got it. The force on an object varies with position. The object beginsat rest from the origin and has a speed of 5.0 m/s at x=4m. What isthe mass of the object? At x=4 m, the force is 40 N At x=5 m, the force is 35 N At x=2m, the force is 50 N At x=1m, the force is 25 N At x=3 m, the force is 45 N At x=6 m, the force is 30 N The answer is 11kg. I just don't know how they got it.Explanation / Answer
speed of the object v = 5.0 m/s At x = 4 m v2 -v02 = 2a x = (5.0 m/s )2 - (0 m/s )2 = 2a ( 4 m) a = 3.1 m/s2 F = 40 N , a = 3.1 m/s2 m = F / a = 12.9 kg At x =5m v2 -v02 = 2a x (5.0 m/s )2 - (0 m/s )2 = 2a ( 5m) = 2.5 m/s2 F = 35 N , a = 2.5 m/s2 m = F / a = 14 kg At x = 2 m v2 -v02 = 2a x = (5.0 m/s )2 - (0 m/s)2 = 2a ( 2m ) a = 6.25 m/s2 F = 50 N , a = 6.25 m/s2 m = F /a = 8 kg m = F / a = 14 kg At x = 2 m v2 -v02 = 2a x = (5.0 m/s )2 - (0 m/s)2 = 2a ( 2m ) a = 6.25 m/s2 F = 50 N , a = 6.25 m/s2 m = F /a = 8 kgRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.