A mass-on-a-spring system has a spring constant k =372 N/m and a mass m =0.46 kg
ID: 1663430 • Letter: A
Question
A mass-on-a-spring system has a spring constant k =372 N/m and a mass m =0.46 kg. (a) If it is given an initial displacement of0.27 m and then released, what is theinitial potential energy of the oscillator?1 J
(b) What is the maximum kinetic energy of the oscillator?
2 J
Please show your work, So I can learn
(a) If it is given an initial displacement of0.27 m and then released, what is theinitial potential energy of the oscillator?
1 J
(b) What is the maximum kinetic energy of the oscillator?
2 J
Please show your work, So I can learn
Explanation / Answer
Spring constant k = 372 N / m
Initial displacement x = 0.27 m
(a). initisl potentiaal energy P = ( 1/2) k x ^ 2 = 13.5594J
(b). Maximum kinetic energy K = 13.5594
Since from law of conservation of energy
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.