A mass spectrometer, sketched below, is a device used to separate different ions
ID: 1324109 • Letter: A
Question
A mass spectrometer, sketched below, is a device used to separate different ions. Such ions with a well-defined velocity vo enter through a slit into a region of uniform magnetic field B, where they follow a semicircular path until they strike a detector slit a distance d above the entry slit. The distance between the entry and the detector slits is d = 1.90m.
Chlorine ions of mass 35 amu (1 amu equals 1.66x10-27 kg), carrying a charge of +1e, enter the spectrometer with initial speed of vo = 5.50E5 meters/sec. What value of B is required for these ions to hit the detector?
A mass spectrometer, sketched below, is a device used to separate different ions. Such ions with a well-defined velocity vo enter through a slit into a region of uniform magnetic field B, where they follow a semicircular path until they strike a detector slit a distance d above the entry slit. The distance between the entry and the detector slits is d = 1.90m. Chlorine ions of mass 35 amu (1 amu equals 1.66x10-27 kg), carrying a charge of +1e, enter the spectrometer with initial speed of vo = 5.50E5 meters/sec. What value of B is required for these ions to hit the detector?Explanation / Answer
Here ,
as d = 1.90 m
r = d/2 = 0.95 m
Now , as r = mv/B*q
0.95 = 35*1.66*10^-27*5.5 *10^5 /(e*B)
B = 0.21 T
the magnetic field required is 0.21 T
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.