A proton accelerates from rest in a uniform electric field of680 N/C. At one lat
ID: 1663286 • Letter: A
Question
A proton accelerates from rest in a uniform electric field of680 N/C. At one later moment, itsspeed is 1.50 Mm/s (nonrelativisticbecause v is much less than the speed of light). (a) Find the acceleration of the proton.1 m/s2
(b) Over what time interval does the proton reach this speed?
2 s
(c) How far does it move in this time interval?
3 m
(d) What is its kinetic energy at the end of this interval?
4 J (a) Find the acceleration of the proton.
1 m/s2
(b) Over what time interval does the proton reach this speed?
2 s
(c) How far does it move in this time interval?
3 m
(d) What is its kinetic energy at the end of this interval?
4 J
Explanation / Answer
Electric field, E = 680N/C Initial speed, Vi = 0m/s Final speed, Vf = 1.5 x10 6 m/s Mass of proton, m = 1.67x 10 -27 kg Force acting on proton,F = E q = 680 * 1.6 X 10 -19 = 1088 X 10 -19 N (a) Acceleration, a = F /m = 1088 X 10 -19 / 1.67 x 10 -27 = 651.5 X 10 8 m/s^2 (b) Time interval, t =( Vf - Vi ) / a = 1.5 x 10 6 / 651.5 X 10 8 = 0.0023 X 10 -2 s = 23 s (c) Distance S =Vi t + ( 1/2 ) a t 2 = 0 + 0.5 * 651.5 x 10 8 * 23 2 X 10-12 = 172321.5 X 10 -4 m = 17.23 m (d) Kineticenergy, Ke = ( 1/2 ) m Vf 2 = 0.5 * 1.67 X 10 -27 * 1.5 2 X 1012 = 1.88 x 10 - 15 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.