A proton accelerates from rest in a uniform electric field of 650 N/C. At one la
ID: 2124963 • Letter: A
Question
A proton accelerates from rest in a uniform electric field of 650 N/C. At one later moment, its speed is 1.10 Mm/s (nonrelativistic because v is much less than the speed of light).
A proton accelerates from rest in a uniform electric field of 650 N/C. At one later moment, its speed is 1.10 Mm/s (nonrelativistic because v is much less than the speed of light). Find the acceleration of the proton. Over what time interval does the proton reach this speed? How far does it move in this time interval? What is its kinetic energy at the end of this interval?
Explanation / Answer
a) q*E = m*a
==> a = q*E/m = 1.6*10^-19*650/1.67*10^-27 = 6.23*10^10 m/s^2
b)v = 0 + a*t
t = v/a = 1.1*10^6/6.23*10^10 = 1.76*10^-5 s
c) s = 0.5*a*t^2 = 9.65 m
d)Ke = 0.5*m*v^2 = 1.01*10^-15 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.