A proton has an initial speed of 4.0 x 10 ^5 m/s A) What potential difference is
ID: 1662404 • Letter: A
Question
A proton has an initial speed of 4.0 x 10 ^5 m/sA) What potential difference is required to bring the protonto rest?
B) what potential difference is required to reduce the initialspeed of the proton by a factor of 2?
C) What potential difference is required to reduce the initialkinetic energy of the proton by a factor of 2?
A) What potential difference is required to bring the protonto rest?
B) what potential difference is required to reduce the initialspeed of the proton by a factor of 2?
C) What potential difference is required to reduce the initialkinetic energy of the proton by a factor of 2?
Explanation / Answer
Initial speed of the proton vi =4*105 m/s mass of the proton m = 1.673*10-27 kg charge of proton e = 1.6*10-19 C a) According to law of conservation of energy1/2mvi 2 = e(vf -vi ) = eV (vf = 0 ) V = mvi2/2e substitute the values to get solution. b) Final speed of the proton = vi/2 =2*105 m/s from the above we have V = 1/2mvi2 - 1/2 m(vi/2)2 /e = mvi2 /2e(1-1/4) = mvi2 /2e (3/4 ) substitute the values to get solution c) Given KE reduces to half the initial value kf = ki/2 1/2 mvi2+eVi =1/2mvf2+eVf ki - ki /2 = eV V = ki /2e 1/2mvi 2 /2e = mvi2 /4e substitute the values to get solutionRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.