Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A tennis ball has a mass of 0.057 kg. A professional tennis player hits the ball

ID: 1661140 • Letter: A

Question

A tennis ball has a mass of 0.057 kg. A professional tennis player hits the ball hard enough to give it a speed of 46 m/s (about 103 miles per hour.) The ball moves toward the left, hits a wal and bounces straight back to the right with almost the same speed (46 m/s). As indicated in the diagram below, high-speed photography shows that the ball is crushed about d 2.2 cm at the instant when its speed is momentarily zero, before rebounding Making the very rough approximation that the large force that the wall exerts on the ball is approximately constant during contact, determine the approximate magnitude of this force What is the average speed of the ball during the period from first contact with the wall to the moment the ball's speed is momentarily zero? How much time elapses between first contact with the wal, and coming to a stop? what is the magnitude of the average force exerted by the wail on the ball during contact? In contrast, what is the magnitude of the gravitational force of the Earth on the ball? mvs seconds Additional Materials ul Section 22

Explanation / Answer

consider the motion when the ball touch the wall to the instant when it momentarily stops

Vi = initial velocity = 46 m/s

Vf = final velocity = 0 m/s

a = acceleration

d = stopping distance = 2.2 cm = 0.022 m

using the equation

Vf2 = Vi2 + 2 a d

02 = 462 + 2 a (0.022)

a = - 4.8 x 104 m/s2

t = time taken

using the equation

Vf = Vi + a t

0 = 46 + (- 4.8 x 104) t

t = 9.6 x 10-4 sec

average speed is given as

Vavg = d/t = 0.022/(9.6 x 10-4) = 22.92 m/s

t = time between first touching to ball coming to stop = 9.6 x 10-4 sec

consider the collision

Vi = initial velocity = - 46 m/s

Vf = final velocity = 46 m/s

m = mass = 0.057 kg

F = force

t = time = 9.6 x 10-4 sec

using impulse -change in momentum equation

F t = m (Vf - Vi)

F (9.6 x 10-4) = (0.057) (46 - (-46))

F = 5462.5 N

gravitational force is given as

F = mg = (0.057) (9.8) = 0.56 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote