1: One dime an access code for this class or date you will no longer be able to
ID: 1657258 • Letter: 1
Question
Explanation / Answer
here,
h1 = 3.75 m
h0 = 1.45 m
a)
the maximum height reached by ball , h = h0 + u^2/2g
h = 1.45 + 9^2/(2*9.8)
h = 5.63 m
so it will reach the Top
b)
the speed at top be v
v^2 - u^2 = - 2 * g * s
v^2 - 9^2 = - 2 * 9.81 * (3.75 - 1.45)
v = 6 m/s
c)
change in speed , dv = v - u = 3 m/s
d)
Yes, it agrees
e)
because the gravity remains in the same direction and the height difference is also same
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.