1: A 100 L reaction container is charged with 0.730 mol of NOBr, which decompose
ID: 1016829 • Letter: 1
Question
1: A 100 L reaction container is charged with 0.730 mol of NOBr, which decomposes at a certain temperature** (say between 100 and 150 oC) according to the following reaction: NOBr(g) NO(g) + 0.5Br2(g) At equilibrium the bromine concentration is 2.27x10-3 M. Calculate Kc (in M0.5) **Not specifying the temperature allows for a more liberal use of random numbers.
2: Consider the formation of hydrogen fluoride:
H2(g) + F2(g) 2HF(g)
If a 1.3 L nickel reaction container (glass cannot be used because it reacts with HF) filled with 0.0097 M H2 is connected to a 4.7 L container filled with 0.033 M F2. The equilibrium constant, Kp, is 7.8 x 1014 (Hint, this is a very large number, what does that imply?) Calculate the molar concentration of HF at equilibrium.
3: Suppose a 4.00 L nickel reaction container filled with 0.0071 M H2 is connected to a 4.00 L container filled with 0.155 M F2. Calculate the molar concentration of H2 at equilibrium.
In depth explanations would be VERY appreciated, I feel like iI'm lost with this topic, will rate highly!
Explanation / Answer
1. NOBr (g) NO(g) + 0.5 Br2(g)
initial concetration 0.730 mol 0 0
equilibrium conc 0.73 - x x 0.5 x
since, 0.5x = 2.27 * 10-3 M = [Br2]
x = 4.54 * 10-3 M = [NO]
[NOBr] = 0.73 - x = 0.73 - 4.54 * 10-3 = 0.72 M
now, Kc = [NO] [Br2 ] [NOBr] = 4.54 * 10-3 M * 2.27 * 10-3 M 0.72 M
Kc = 14.3* 10-6
2. H2(g) + F2(g) 2 HF(g)
calculate no .of moles of H2 & F2 first
[H2] = no. of moles = Molarity * volume of solution in L = 0.0097 M * 1.3 L = 0.01 moles
[F2 ] = no. of moles = Molarity * volume of solution in L = 0.033 M * 4.7 L = 0.15 moles
H2(g) + F2(g) 2 HF(g)
initial conc 0.01 mole 0.15 mole 0
equlb conc 0.01-x 0.15 -x 2x
Kp = [HF]2 [H2] [F2]
Kp = 7.8 x 1014
[HF] >[H2] [F2]
thus, Kp = [HF]2
7.8 x 1014 = [2x]2
4x2 = 7.8 x 1014
x= 1.39 * 107 mole = [HF]
3. H2(g) + F2(g) 2 HF(g)
calculate no .of moles of H2 & F2 first
[H2] = no. of moles = Molarity * volume of solution in L = 0.0071M * 4 L = 0.028 moles
[F2 ] = no. of moles = Molarity * volume of solution in L = 0.155 M * 4 L = 0.038 moles
H2(g) + F2(g) 2 HF(g)
initial conc 0.028 moles 0.038 moles 0
eqlb conc 0.028-x 0.038-x 2x
[ H2 ] = 0.028-x
since x calculated in answer 2 is loo large than 0.028 ; we can say at equilibrium conc. of H2 is negligible
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.