1: A company has launched a new energy drink called “G-goody energy” in Miami-Da
ID: 463124 • Letter: 1
Question
1: A company has launched a new energy drink called “G-goody energy” in Miami-Dade where there is a population of 2.56 million, research shows that 37% of the population is aware of this beverage, 40% actually admit that they would try it, and this company has been able to get distribution into 10% of the stores in the Miami area. How many people would be expected to make an initial purchase of “G-goody energy”? (remember to always use the percentages in this order – Awareness, Availability, Trial and Repeat)
Awareness = 37% = 2.56M x 37% = 947,200 people are aware
Availability = 10% of 947,200 = 94,720
Original Trial = 40% of 947,200 = 37,888
Repeat = 80% of 37,888 = 30,311
2: It is estimated that 80% of people who initially try G-goody energy will become repeat purchasers. What percentage of Miami-Dade population will become repeat purchasers of G-goody energy?
3: The owner of G-goody energy wants to increase the percentage of repeat purchasers to 2% of the population. Assuming Awareness, Trial and Repeat remain the same, what would the distribution need to increase to in order to achieve this goal?
4: Using the original percentages in question 1 and question 2, if G-goody energy has a goal of achieving 1% of the population as repeat buyers, what trial rate is needed?
Explanation / Answer
Assuming that you need solution to Question no. 3
In first case, Ratio of Availability and Repeat = 94720/30311
= 3.12
Since, the ratio of Availability and Repeat will remain same in third case because all other factors are same
New Trial count = 2.56 million *.02 = 51,200
Availability of store=3.12*51200
= 159,744
Thus increase in distribution = 159744-94720
= 65,024
Distribution to stores increase to approx 17%(16.86)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.