2. Imagine you are standing in the parking lot of your significant other’s apart
ID: 1656334 • Letter: 2
Question
2. Imagine you are standing in the parking lot of your significant other’s apartment late at night and wish to get his or her attention by throwing a pebble at the 3rd story bedroom window. You want to throw the pebble gently enough that it hit the window at the peak of its trajectory. If you are 12 m away from the apartment building and the 3rd floor window is 9.0 m high, and the pebble is released form your hand at a height of 2.0 m, with what velocity should you throw the pebble? Explain your reasoning to get full credit.
Explanation / Answer
Vertical distance travelled to reach 3rd story building is Y = 9-2 = 7 m
Horizontal distance travelled is X = 12 m
but according to the problem
12 = Range/2
Range is R = Vo^2*sin(2*theta)/g
24 = Vo^2*sin(2*theta)/9.8
Vo^2*sin(2*theta) = 235.2
2*Vo*sin(theta)*Vo*cos(theta) = 235.2
Vo*cos(theta) = 235.2/(2*Vo*sin(theta))..........(1)
and also using
Vy^2 = Voy^2- 2*g*h
voy is the vertical component of initial velocity = Vo*sin(theta)
Vy is the vertical component of velocity at maximum height = 0 m/sec
0^2 = Vo^2*sin^2(theta) - (2*9.8*7)
Vo^2*sin^2(theta) = 137.2
Vo*sin(theta) = sqrt(137.2) = 11.7 m/sec............(2)
substituting (2) in (1) we get
Vo*cos(theta) = (235.2)/(2*11.7)
Vo*cos(theta) = 10.05 m/sec....(3)
(2)^2+(3)^2
Vo^2= 11.7^2+10.05^2
Vo = sqrt(11.7^2+10.05^2)
Vo = 15.42 is the initial velocity of the pebble
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.