2. If a sample of water is electrolyzed, i.e. separated into hydrogen and oxygen
ID: 785387 • Letter: 2
Question
2. If a sample of water is electrolyzed, i.e. separated into hydrogen and oxygen using electricity, and only 922 grams of hydrogen is collected but 1057 grams was expected, what is the percent error in the hydrogen determination?
3. The Cheerios box declares that each cup of the cereal contains 95 mg of potassium. It also states that this is 3.0% of the Recommended Daily Allowance (RDA) of potassium. What is the RDA of potassium?
4. Diamond has a density of 3.51 g/cm3. What is the volume (in mL) of the 45.52 carat Hope Diamond. (Note that 1 carat ? 0.2 grams.)
6. The speed of sound in air is about 345 m/s. If the thunder clap produced by lightning took 24 seconds until you heard it, how many miles away was the lightning?
Explanation / Answer
2) (1057-922)/1057 * 100 = 12.77 %
3) 3/ 100 * x = 95 mg
x = 9500/3 = 3166.66 mg = 3.166 grams
4) 45.54 carat = 45.52 * 0.2 grams
= 9.104 grams
mass/ Vol = density
9.104/ V = 3.51
V = 2.593 mL
6) 345 * 24
= 8280 metres
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.