A ladder 9.00 m long leans against the side . If the ladder is inclined at an an
ID: 1655474 • Letter: A
Question
A ladder 9.00 m long leans against the side . If the ladder is inclined at an angle of horizontal, what is the horizontal distance from the bottom of the ladder to the building? A high fountain of water is located at the center of a circular pool as shown in Figure P1.43. Not wishing to get his feet wet, a student walks around the pool and measures its circumference to be 15.0 m. Next, the student stands at the edge of the pool and uses a protractor to gauge the angle of elevation at the bottom of the fountain to be 55.0 degree. How high is the fountain?Explanation / Answer
43. Circumference = 2 pi r
15 = 2 pi r
r =2.39 m
distance of student from base of fountain.
tan55 = h / r
h = 2.39 tan55 = 3.41 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.