A laboratory dish, 30 cm in diameter, is half filled with a glucose/water soluti
ID: 1504739 • Letter: A
Question
A laboratory dish, 30 cm in diameter, is half filled with a glucose/water solution. One at a time, 0.40 L drops of oil from a micropipette are dropped onto the surface of the solution, where they spread out into a uniform thin film. As more drops are added, the intensity of 600 nm light reflected from the surface decreases. The intensity reaches a minimum after a total of 13 drops have been added. In all questions, assume that the oil's index of refraction is smaller than the glucose/water solution's index.
What is the index of refraction of the oil?
Explanation / Answer
total volume of drops
V = 0.4x13x 10^-9 m^3 = 5.2 x 10^-9 m^3
A = pi x 0.15x0.15 = 0.07 m^2
thickness of oil
t = V/A = 73.5649 nm
we know that for minimum intensity
2nt = wavelength /2
n = 2.039
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.