A projectile is launched from ground level to the top of a cliff which is 195 m
ID: 1655059 • Letter: A
Question
A projectile is launched from ground level to the top of a cliff which is 195 m away and 155 m high (see the figure(Figure 1) ).
Part A
If the projectile lands on top of the cliff 6.7 s after it is fired, find the initial velocity of the projectile (magnitude and direction). Neglect air resistance.
Express your answer using two significant figures.
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
Express your answer using two significant figures.
A projectile is launched from ground level to the top of a cliff which is 195 m away and 155 m high (see the figure(Figure 1) ).
Part A
If the projectile lands on top of the cliff 6.7 s after it is fired, find the initial velocity of the projectile (magnitude and direction). Neglect air resistance.
Express your answer using two significant figures.
v0 = m/sSubmitMy AnswersGive Up
Part B
Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
initial horizontal speed of projection, vo,x = 195/6.7
=29.1 m/s
Let initial vertical speed of projection be: vo,y
So, using the equation of motion,
s = ut + 0.5*at^2
So, 155 = (vo,y)*6.7 + 0.5*(-9.8)*6.7^2
So, vo,y = 56 m/s
So, initial speed of projection = sqrt(vo,x^2 + vo,y^2)
= sqrt(29.1^2 + 56^2)
= 63.1 m/s <--------- answer
direction of projection = atan(56/29.1)
= 62.5 deg with respect to horizontal
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.