A projectile is fired from point 0 at the edge of a cliff, with initial velocity
ID: 2133837 • Letter: A
Question
A projectile is fired from point 0 at the edge of a cliff, with initial velocity components of v 0x = 60.0 m/s and v 0y = 175 m/s, as shown in the figure. The projectile rises and then falls into the sea at point P. The time of flight of the projectile is 40.0 s, and it experiences no appreciable air resistance in flight. What is the height of the cliff?
Explanation / Answer
-y = voy*t - 0.5*g*t^2
-y = 175*40 - 0.5*9.8*40^2
-y = -840 m
y = 840 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.