A projectile is launched from and returns to ground level, as the figure shows.
ID: 1372345 • Letter: A
Question
A projectile is launched from and returns to ground level, as the figure shows.
There is no air resistance. The horizontal range of the projectile is measured to be
R = 250 m, and the horizontal component of the launch velocity is v0x = +38 m/s.
(i) What is the final value of the horizontal component vx of the projectile's velocity?
(ii) Can the time be determined for the horizontal part of the motion?
(iii) Is the time for the horizontal part of the motion the same as that for the vertical part?
(iv) For the vertical part of the motion, what is the displacement of the projectile? (in meters)
Thank you!!!
Explanation / Answer
Here ,
i) as the horizontal velocity is same thorugh all the motion
final horizontal component vx = 38 m/s
ii)
yes , the time for the horizontal part of the motion can be determined.
iii)
yes . the time is sane for horizontal and vertical motion
iv)
time , t = 250/38
t = 6.579 s
Now ,for the vertical dispalcement = 0.5 * 9.8 * (6.579/2)^2
vertical dispalcement = 53.02 m
the vertical dispalcement is 53.02 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.