A block of mass m = 2.00 kg is released from rest at h = 0.400 m above the surfa
ID: 1654941 • Letter: A
Question
A block of mass m = 2.00 kg is released from rest at h = 0.400 m above the surface of a table, at the top of a theta = 20.0 degree incline as shown in the figure below. The frictionless incline is fixed on a table of height H = 2.00 m. (a) Determine the acceleration of the block as it slides down the incline. ________ m/s^2 (b) What is the velocity of the block as it leaves the incline? ________ m/s (c) How far from the table will the block hit the floor? __________ m (d) What time interval elapses between when the block is released and when it hits the floor? _________ s (e) Does the mass of the block affect any of the above calculations? Yes NoExplanation / Answer
(a) The acceleration down a frictionless incline is
g sin(theta) = 9.8m/s*sin(20 deg) = 3.35 m/s^2
(b) Let length of incline, L
sin(theta) = h/L
L = h/sin(theta)
L = 0.4/sin(20 deg) = 1.169 m
Initial velocity, u = 0
Displacement, L = 1.169 m
Acceleration a = 3.35 m/s^2
Final velocity v = ?
v^2 = u^2 + 2aL
v^2 = 0 + 2*3.35*1.169 = 7.83
v = sqrt(7.83) = 2.79 m/s
(c) Consider the motion from the bottom of the incline to the floor.
Take downward direction as positive.
In vertical direction
Initial velocity = v sin(theta)
Acceleration = g
Height = H
Let time taken = t
H = v sin(theta) * t + 1/2 gt^2
2 = 2.79* sin(20 deg) * t + 1/2 * 9.8 * t^2
2 = 0.954 t + 4.9 t^2
4.9 t^2 + 0.954 t - 2 = 0
t = [-0.954 +- sqrt(0.954^2 + 4*4.9*2)]/(2*4.9)
t cannot be negative.
Therefore
t = 0.55 s
Horizontal component of velocity = v cos(theta)
This is constant because there is no force in horizontal direction.
R = v cos(theta) * t
R = 2.79* cos(20 deg) * 0.55
R = 1.44 m
(d) Let t1 = time taken by the block to move to the bottom of the incline.
Distance covered, L = 1.169 m
Initial velocity u = 0
Final velocity, v = 2.79 m/s
Average velocity, Vavg = (v+u)/2
Vavg = (2.79+0)/2 = 1.395 m/s
t1 = L/Vavg
t1 = 1.169/1.395 = 0.838 s
Time taken to move from bottom of the incline to the floor = 0.55 s
Therefore, total tie taken from the time the block is released to the time it hits the floor = 0.838 + 0.55 = 1.388 s
(e) The mass of the block has not been used in making any of the above calculations. Therefore, it does not affect.
No
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.