The drawing shows a uniform electric field that points in the negative y directi
ID: 1654223 • Letter: T
Question
The drawing shows a uniform electric field that points in the negative y direction: the magnitude of the field is 5900 N/C. A 15 mg particle with 100 nC of charge moves from B to C under the influence of this field. A different particle of same mass and charge moves from A to C within the same field. Potential difference between points A and B is _____ Potential difference between points B and C is _____ Potential difference between points A and C is _____ The speed gained by particle which moved from B to C _____ The speed gained by the particle which moved from A to C _____Explanation / Answer
2)Given,
E = 5900 N/C ; m = 15 mg ; q = 100 nc ;
a)The potential difference between A and B is zero. Since they lie at the same equipotential line.
Vab = 0
b)The potentil difference between B and C will be:
Vbc = E d
Vbc = 5900 x 0.08 = -472 Volts
Hence, Vbc = -472 Volts
c)Vca = 472 V
d)from energy conservation
KE = PE
1/2 m v^2 = q V
v = sqrt (2 q V/m)
v = sqrt (2 x 100 x 10^-6 x 472/15 x 10^-6) = 79.33 m/s
Hence, v = 79.33 m/s
e)velocity will be same as (d) since V is same.
v = 79.33 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.