The drawing shows a uniform electric field that points In the negative y directi
ID: 1653747 • Letter: T
Question
The drawing shows a uniform electric field that points In the negative y direction: the magnitude: of the field is 5900 N/C. A 15 mg particle with 100 nC of charge moves from B to C under the influence of this field. A different particle of same mass and charge moves from A to C within the same field. ic Potential difference between points A and B is ______ Potential difference between points B and C is ______ Potential difference between points A and C is ______ The speed gained by particle which moved from B to C ______ The speed gained by the particle which moved from A to C ______Explanation / Answer
2. Potential difference, deltaV = -E.d
from A to B : distance is perpendicular to the field.
hence deltaV = 0
----------------------
B to C : VC - VB = (5900 N/C) (0.08) = 472 Volt .......Ans
---------------------
from A to C: VC - VA = 472 Volt
------------------------
gain in KE = q deltaV
m v^2 /2 = q deltaV
(15 x 10^-6 kg) v^2 / 2 = (100 x 10^-9 C) (472)
v = 2.51 m/s
--------------
it will also be same. v = 2.51 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.