The drawing shows a square, each side of which has a length of L = 0.250 m. Two
ID: 2280625 • Letter: T
Question
The drawing shows a square, each side of which has a length of L = 0.250 m. Two different positive charges q1 and q2 are fixed at the corners of the square. Find the electric potential energy of a third charge q3 = -3.00 x 10-9 C placed at corner A and then at corner B.
Explanation / Answer
The potential energy of the system is
U = k * {q1*q2/ a12 + q1q3/a13 + q2q3/a23]
a12 is the distance between q1 and q2 .
a13 is the distance between q1 and q3 and
a23 is the distance between q2 and q3
=========================
In the given problem
In the first configuration
U = k * {q1*q2/ a12 + q1q3/a13 + q2q3/a23]
U = 9e9 *(1.e-9)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.