For an ideal battery (r = 0 Ohm), closing the switch in the figure (Figure 1) do
ID: 1654192 • Letter: F
Question
For an ideal battery (r = 0 Ohm), closing the switch in the figure (Figure 1) does not affect the brightness of bulb A. In practice, bulb A dims just a little when the switch closes. To see why, assume that the 2.0 V battery has an internal resistance 0.9 Ohm and that the resistance of a glowing bulb is 6.0 Ohm. What is the current through bulb A when the switch is open? Express your answer with the appropriate units. 0.29 A What is the current through bulb A after the switch has closed? Express your answer with the appropriate units. By what percent does the current through A change when the switch is closed?Explanation / Answer
a) R'=0.9 +6 = 6.9 ohms
I = 2/6.9=0.29 A
b)let's fin dthe resistance
R'= r + R/2= 0.9 + 3= 3.9 ohms
I =2/3.9 = 0.513 A
c)change in percentage = (0.513 - 0.29) /( 0.29) x100=76.834 % apprx
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.