For an ideal battery (r = 0 ohms), closing the switch in the figure below does n
ID: 1427470 • Letter: F
Question
For an ideal battery (r = 0 ohms), closing the switch in the figure below does not affect the brightness of bulb A. In practice, bulb A dims just a little when the switch closes. To see why, assume that the 2.92 V battery has an internal resistance r = 1.29 ohms and that the resistance of a glowing bulb is R = 6.00 ohms.
a) What is the current through bulb A when the switch is open?
b) What is the current through bulb A after the switch has closed?
c) By what percentage does the current through A change when the switch is closed?
Explanation / Answer
a) current through bulb A, IA = e/Rnet
= e/(r + RA)
= 2.92/(1.29 + 6)
= 0.4005 A
b) when switch is closed
net resitance of the ckt, Rnet = r + RA*RB/(RA+Rb)
= 1.29 + 6*6/(6+6)
= 4.29 ohms
current through battery, I = e/Rnet
= 2.92/4.29
= 0.68 A
current through A, IA = I/2
= 0.68/2
= 0.34 A
c)
IA_closed/I_open = 0.34/0.4005
= 0.849
IA_closed = I_open*0.849
= I_open*(1 - 0.151)
IA_closed = I_open - 15.1% of I_open
so, current decreases by 15.1%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.