For an airplane in flight, the average speed of the air relative to the plane is
ID: 2197696 • Letter: F
Question
For an airplane in flight, the average speed of the air relative to the plane is 291 m/s below the wings and 320 m/s above the wings (see the figure below). The bottom of each wing has a surface area of 29.3 m2. Calculate the lift, which is the net upward force of air on the plane.
Explanation / Answer
question For an airplane in flight, the average speed of the air relative to the plane is 316 m/s below the wings and 347 m/s above the wings (see the figure below). The bottom of each wing has a surface area of 29.2 m2. Calculate the lift, which is the net upward force of air on the plane. ans Total wing area = (29.2 x 2) = 58.4m^2. Pressure on bottom = 101,325Pa. (Assuming sea level atmospheric pressure) Pressure on top = (101,325 x 316)/347 = 92,272.91 Pa. Difference = (101,325 - 92,272.91) = 9,052.09Pa. Lift = (9,052.09 x 58.4) = 528,642.056N.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.