Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

2.13 A jet plane is cruising at 300m/s when suddenly the pilot turns the engines

ID: 1653834 • Letter: 2

Question

2.13 A jet plane is cruising at 300m/s when suddenly the pilot turns the engines up to full throttle. A) After traveling 3.7km, the jet is moving with a speed of 400 m/s. What is the jet's acceleration assuming it to be a constant acceleration? B) How much time did it take for the jet to accelerate from 300 m/s to 400 m/s? C) During the first half of the trip (in time), what fraction of the 3.7 km did the jet travel? 2.45 You're driving down the highway late one night at 25 m/s when a deer steps onto the road 58m in front of you. Because you are distracted by your phone, your reaction time before stepping on the brakes is 1.50s, and the maximum deceleration of your car is 10m/s2. A) Do you hit the deer? If not, much distance is between you and the deer when you stop? If you hit the deer how fast are you going? B) What is the maximum initial speed you could have so that you do not hit the deer? 2.55 Santa loses his footing and slides down a frictionless, snowy roof that is tilted at an angle of 37.0 if Santa slides 9.00m before reaching the edge, what is his speed as he leaves the roof? 2.68 As a science project, you drop a watermelon off the top of the Empire State Building, 320 m above the sidewalk. It so happens that Superman flies by at the instant you release the watermelon. superman is headed straight down with a constant speed of 30.0m/s. A) How much time passes be ore the watermelon has the same velocity? B) How fast is the watermelon going when it passes Superman? How fast is the watermelon traveling when it hits the ground? 10 The following figure showed the velocity graph of blood in the aorta. Estimate the blood's

Explanation / Answer

2.13 :

A)

Vo = initial velocity = 300 m/s

Vf = final veloity = 400 m/s

d = distance travelled in between = 3.7 km = 3700 m

a = acceleration

using the equation

Vf2 = Vo2 + 2 a d

(400)2 = (300)2 + 2 a (3700)

a = 9.5 m/s2

B)

t = time taken

using the equation

Vf = Vo + at

400 = 300 + (9.5) t

t = 10.5 sec

C)

t = time of travel = 10.5/2 = 5.25 sec

using the equation

d = Vo t + (0.5) a t2

d = (300) (5.25) + (0.5) (9.5) (5.25)2

d = 1705.92 m = 1.71 km

fraction= 1.71/3.7 = 0.46