A soldier is tasked with measuring the muzzle velocity of a new rifle. Knowing t
ID: 1653585 • Letter: A
Question
A soldier is tasked with measuring the muzzle velocity of a new rifle. Knowing the principles of projectile motion, he decides to perform a simple experiment at the indoor firing range. The soldier hangs a target a distance of d = 115 m from the end of the barrel. The rifle is mounted so that the bullet exits moving horizontally at the same height as the bullseye. After 6 trials, the soldier tabulates the values he measured for the distance, h, from the bullseye to the bullet strike. What is the most accurate muzzle velocity that the soldier can report to his sergeant? Number m/sExplanation / Answer
According to the question
We know that
Taking the mean of the vertical displacement data, = (6.03 + 7.34 + 7.47 + 6.16 + 7.16 + 5.96)/6 = 6.68 cm
Horizontal displacement = 115 m
Time taken for vertical displacement,
s = u*t + 1/2*a*t^2
6.68* 10^-2 = 0 + 1/2*9.8*t^2
t = 0.116s
Now Muzzle velocity = Displacement/time
V = 115/0.116
V=692.77 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.